על מה ולמה? | כתבו לנו | הרצאות

אלכס רקובשיק

Yes We Can't

03.09.10 | 5 תגובות | תגים: , ,

2003, דרום סין. עידכנו את מערכת הייצור. המערכת – שילוב של תוכנה וחומרה הנפרסת בקו הייצור.

צוות גדול עבד על פיתוח ובדיקות של המערכת במשך חצי שנה. לצורך כך הקמנו בארץ מעבדה שמטרתה לדמות קו ייצור על פרטיו – מארון השרתים ועד לעמדת הייצור האחרונה. הסימולציה האוטומטית של ייצור אינטנסיבי הייתה גולת הכותרת של מחלקת ה- QA שלנו.

בזכות המאמץ הקולקטיבי ההתקנה בסין הייתה חלקה. נשארנו עוד כמה שעות לראות שהייצור עובד בצורה תקינה וכבר היינו בדרך חזרה למלון כשמהנדס הקו רץ אחרינו. הבנו שיש בעיה. חבל שבלילה משבצים לעבודה את המהנדסים שלא הבריקו ב- CET. חזרנו לרצפת הייצור ומהנדס הראה לנו תחנות עבודה שקורסות תחת עומס הייצור.

שאלנו את המהנדס הסיני שהיה אחראי על הקו שלנו: "האם הבעיה הופיעה לאחר ההתקנה שלנו?" קיבלנו תשובה: "כן". שאלנו שוב: "אתה בטוח?". קיבלנו שוב: "כן" נחרץ. קו הייצור מזכיר לפעמים קזינו. אין חלונות, פעילות 24 שעות ביממה ואין תחושה של זמן. 40 שעות ברצף על קווי הייצור ועדיין לא הבנתי מה הבעיה. שעות על גבי שעות של נבירה בתעבורת הרשת וניתוח אינסופי של לוגים. הכל נראה תקין. אז למה לעזעזל זה קורה?

בבוקר הגיעו המנהלים. הסתבר שזו בעיה ידועה. כמה ימים לפני שהגענו הם החליפו בלי לעדכן אותנו 20% מהמחשבים לתחליף סיני זול שלא תאם את מפרט המערכת. גילינו כי אין כל קשר בין מערכת התוכנה החדשה והבעיות שניסינו לפתור. זה היה הלילה הלבן המיותר בחיי.

חשוב לדעת לפני ששואלים שאלות מיותרות:
1. בתרבות הסינית הכבוד והמוניטין האישי הוא עניין קריטי, ואין לאבד אותו גם במחיר של מה שאנחנו קוראים שקר. YES הוא מוצא קל לשאלות קשות.
2. סינים רבים יודעים לקרוא ולכתוב אנגלית אבל לא מרגישים בנוח עם ניהול שיחה. YES הוא מוצא קל לקושי להתנסח או להבין את השאלה.

אל תשאלו yes/no questions, כי התשובה תהיה לרוב YES וזיכרו: שיחה קצרה עם מהנדס מפוחד עלולה להוביל לליל סיוטים ארוך…

עוד באותו נושא

5 תגובות

שלח תגובה

הוסף למטה את תגובתך, או טראקבק מאתרך. הרשם לתגובות לפוסט זה.

:

:


«
»