על מה ולמה? | כתבו לנו | הרצאות

אלכס רקובשיק

לחשוב מחוץ לחפיסה

19.09.10 | 5 תגובות | תגים: ,

בסין כולם מעשנים, ובכל מקום. נכון, פעם היה נהוג בכל העולם לעשן במסעדות, פאבים ואפילו במטוסים. הרבה עשן הספיק להתפוגג מאז, ודברים השתנו. בעולם המערבי כיום, הדבר כלל אינו מתקבל על הדעת. כל פעם מחדש אני מופתע כאשר מישהו מעשן בחדר הישיבות או במעלית סינית צפופה. בהונג קונג, טייוואן ומקאו מקפידים על איסור העישון, אך בסין Mainland אין דין ואין דיין.

המפלט היחיד שיש לאדם לא מעשן המבקר בסין, הוא כנראה חדרו במלון. מנהלי המלונות כבר מזמן הבינו שהסיגריות יכולות להשפיע לרעה על ההכנסות, המגיעות בעיקר מכיסם של אנשי עסקים מערביים. לכן ברוב המלונות תמצאו קומות נפרדות למעשנים וללא מעשנים. אני מודע היטב לעובדה זו, ותמיד מקפיד שבהזמנת החדר יצוין באותיות קידוש לבנה "חדר ללא עישון". בדרך כלל אין בעיה. זאת אומרת, לרוב אני מקבל חדר בקומה ללא עישון.

בקיץ 2009, נסעתי ל- Hángzhōu, המרוחקת כ-150 ק"מ מ- Shanghai. זו עיר לא ממש מוכרת, בעיקר מהסיבה שאין שם פארק תעשייה גדול. בזמן הצ'ק-אין במלון וידאתי בשנית שהוזמן לי חדר ללא עישון. אין שום בעיה. אחרי כמה דקות כבר הייתי במעלית בדרכי לחדר. זהו, עוד כמה דקות, ואחרי 22 שעות בדרכים אוכל סוף-סוף להתרענן, לקרוא מיילים שהגיעו בשעות שהייתי אוף-ליין ולנוח לפני שבוע לא קל. במעלית ראיתי את השלט המוכר שמסמל שחדרי ממוקם בקומה ללא עישון, אבל כאשר נכנסתי לחדר הנחתי שנפלה טעות. החדר היה נקי ומסודר, אך מסריח מסיגריות בצורה בלתי רגילה. בנוסף לריח היו מונחים על השולחן מאפרה וחפיסת גפרורים מעוצבת עם הלוגו של המלון. מיותר לציין שבסמוך להם הונח שלט אזהרה – "העישון בחדר אסור בהחלט"!

התקשרתי לקבלה ואמרתי שנפלה טעות, הזמנתי חדר ללא עישון. "Wait a minute, please" ענו לי בצד השני. התיישבתי על צד המיטה בהמתנה דרוכה. אחרי זמן קצר שמעתי שתי נקישות בדלת ואחרי שלוש שניות נוספות נכנס לחדר בחור לבוש בחליפה ועניבה. כנראה מנהל משמרת. הוא אמר לי "Hello sir, I'm very sorry" ניגש לשולחן, לקח את המאפרה ואת הגפרורים, לחש “Good Night sir” ויצא תוך כדי שהוא סוגר את דלת הכניסה בעדינות מופגנת.

מסתבר שיש מלונות בהם היחס בין החדרים שבהם מותר ואסור לעשן תלוי בביקוש. מי אמר שבסין לא חושבים מחוץ לקופסא? רק חבל שריח הסיגריות נשאר בתוכה.

עוד באותו נושא

5 תגובות

שלח תגובה

הוסף למטה את תגובתך, או טראקבק מאתרך. הרשם לתגובות לפוסט זה.

:

:


«
»