על מה ולמה? | כתבו לנו | הרצאות

שרון גריינר

משחק ילדים

06.10.10 | אין תגובות | תגים: , ,

בדיוק כשסיימתי להזמין מנה מסתורית מתפריט המסעדה השנזאנית בה ישבתי, נזכרתי איך בילדותי שיחקתי עם אבי במשחק "כן לא שחור לבן". אוסף שאלות מוכוונות, שכל מטרתן להכשיל את המתמודד ולגרום לו לומר את המילים האסורות. כשאבא שלי ניסה לאתגר אותי שוב ושוב בעזרת שאלות מבלבלות, הוא לא דמיין שבעצם הוא מכין אותי לחיים האמיתיים בסין.

אף אחד לא סיפר לי על הגרסה הסינית למשחק ואפילו לא טרחו להודיע לי שהמשחק התחיל. רק אחרי תקופה לא קצרה של חיים בסין, הבנתי שאני כבר עמוק בפנים. הגרסה הסינית למשחק " כן לא שחור לבן" מאתגרת הרבה יותר מזו המוכרת לנו. היא דורשת מחשבה, ריכוז וסבלנות אין קץ. למעשה יש חוק אחד בלבד. לעולם, אבל לעולם, אל תשאלו שאלה הכוללת את התשובה המיוחלת בגופה. מבולבלים? דווקא נשמע פשוט.

אם תשאלו: "אתם יכולים לייצר את המוצר הזה, נכון?". נפסלתם – התשובה תהיה תמיד תהיה "כן". השאלה הנכונה צריכה להיות "אתם יכולים לייצר את המוצר הזה?". תשובה קצרה אינה מספקת. דרשו תשובה מלאה ומנומקת, כאילו הייתם המורה להיסטוריה בכיתה י'.

דוגמה נוספת למתקשים: "ביצעתם בדיקת איכות של חומרי הגלם בקליטה למחסן, והתוצאות היו טובות, נכון?" התשובה בגוף השאלה. שוב נפסלתם. נקודה שחורה קטנה נוספה לכם בפנקס.

משפט סיני עתיק אומר, חכם לומד מניסיונו ופיקח לומד מניסיונם של אחרים. אז כנראה שאני חכם.
ביצענו ייצור ניסיוני, כחלק מתהליך פיתוח של מוצר חדש. התכנון כלל את הרכבתן של 150 יחידות. מאחר ולא הספקתי להישאר בקו הייצור עד שהסתיים התהליך, קיימתי שיחת טלפון עם מנהל הפרוייקטים של היצרן.

"יש לנו 50 יחידות תקולות" אמר הסיני.

"50 יחידות תקולות?" שאלתי.

"כן" ענה בבטחון.

אחרי הכל, באנגלית 50 ו 15 נשמעים כמעט אותו הדבר במבטא סיני כבד, אז חקרתי שוב. "זאת אומרת שיש לנו 100 יחידות טובות, נכון?". פסילה. התשובה בגוף השאלה והסוף ידוע מראש.

להפתעתי הרבה, כשהוצג בפני למחרת דו"ח הייצור, גיליתי שרק 15 יחידות סומנו כתקולות. למרבה הפלא, יש גם הפתעות חיוביות, אבל עדיין נרשמה לי פסילה.

המלצר החביב יתר על המידה, הניח את המנה שהזמנתי על השולחן. "זה עוף, נכון?…", שאלתי ורק אחר כך הבנתי.

התמונה: אופיר גונן. תמונות נוספות כאן.

עוד באותו נושא

שלח תגובה

הוסף למטה את תגובתך, או טראקבק מאתרך. הרשם לתגובות לפוסט זה.

:

:


«
»