על מה ולמה? | כתבו לנו | הרצאות

אורחים

זמן איכות

21.10.10 | 2 תגובות | תגים: , ,

פוסט אורח של מוטי שפירא, מהנדס אלקטרוניקה, בעל תואר שני בהנדסת איכות ואמינות וכן תואר שני במנהל עסקים. עוסק בתחום ניהול האיכות והתפעול כ 20 שנה. אפשר למצוא אותו כאן.

"אל תתקרב לזה, זה מיוצר בסין. סתם זבל…" אמר לי המוכר. מצד שני, גם על הטלפון החכם שלי, המצלמה הדיגטלית, הטלוויזיה, ושלל מוצרים מתקדמים של מותגים מובילים מופיע הכיתוב הנודע: made in china. אז מה קורה שם בסין, הם יודעים לייצר או שלא?

סין היא מדינה גדולה ויצרנים לה הרבה לכל מוצר שרק תעלו על דעתכם, ורמות האיכות שונות ומגוונות להפליא. אני מחלק את היצרנים לשלוש קבוצות: בתי המרקחת, בתי הספר ובתי המטבחיים.
כולם יגידו לכם שהם מייצרים עבור אפל ושותפים להצלחה המטאורית של החברה, ולכולם תעודות יפות של הסמכות ISO, תלויות על הקיר בחדר הישיבות. הוסמכת סרג'יו…

בתי המרקחת הם הספקים הטובים. אלה שהשכילו להשקיע בציוד טכנולוגי חדיש, תהליכים מתקדמים וטיפוח המשאב האנושי. המחיר ליחידה יקר יותר בדרך כלל, אולם החסכון בעלויות כתוצאה מתלונות לקוחות, נסיעות, תיקונים ואיבוד לקוחות משמעותי יותר. ספקים אלה מסוגלים לעמוד בתקנים ובדרישות האיכות המחמירות ביותר לאורך זמן, עם רמת פיקוח מינימלית. תענוג אמיתי. יצרנים בקטגוריה זו, ידרשו לרוב מכסת ייצור גבוהה. אם אתם לא יכולים לשחק את המשחק של בתי המרקחת, כנראה שתאלצו לבלוע את הגלולה המרה של בתי הספר.

בתי הספר הם מה שנקרא בסין mǎmahūhu ובתרגום חופשי – ככה ככה. רוב הספקים שיצא לי לעבוד איתם נופלים תחת קטגוריה זו, וביניהם השונות גדולה. יש שהצטיידו בכל המיכשור הדרוש, אך הציוד עדיין ארוז בניילונים כי אף אחד לא יודע להפעילו. יש שפשוט חסרים כלים בסיסיים, אך בעלי פוטנציאל ורצון לשיפור. יש כאלה שיודעים להציג תהליכי איכות לפי הספר, אבל קצת שוכחים גם לבצע אותם בזמן אמת. המשותף לכולם היא היכולת לייצור מוצרים טובים ואיכותיים. אם תנהלו תוכנית שיפור מותאמת לספק איתו אתם עובדים, תוכלו להגיע לתוצאות הרצויות. ניהול מערך איכות מולם זו עבודה קשה וסיזפית, אבל תעשו להם בית ספר או שהם ילמדו על חשבונכם.

ובתי המטבחיים? חבל לדבר עליהם, וחבל על הזמן שלכם. שימשיכו לעבוד עם אפל…

התמונה מתוך הבלוג של פול מידלר.

עוד באותו נושא

2 תגובות

שלח תגובה

הוסף למטה את תגובתך, או טראקבק מאתרך. הרשם לתגובות לפוסט זה.

:

:


«
»