על מה ולמה? | כתבו לנו | הרצאות

אלעד גולדנברג

מפקד אוכלו-סין

15.11.10 | 2 תגובות | תגים: ,

אתם במטבח הבייתי מבשלים ארוחת ערב, ומשום מה החלטתם שאורז יהיה אחד ממרכיבי הארוחה. אז אתם פותחים את ארונית השימורים ושולחים יד לעבר שקית האורז שנמצאת שם כבר לפחות שלושה חודשים. וכשהמים בדיוק רותחים ואתם רוצים לשפוך את האורז לתוך הסיר, נקרעת השקית והגרגירים מתפזרים ברחבי המטבח. עכשיו דמיינו שקצת יותר מארבעים אלף קילוגרם אורז מפוזרים לכם בבית. מיליארד וחצי גרגירים. איפה מתחילים? אולי כבר עדיף לעבור דירה.

בימים אלה בסין, מגיע לסיומו מפקד האוכלוסין הגדול ביותר בהיסטוריה האנושית. כדי לספור את האוכלוסיה הפזורה בשטח של כ 9 מיליון קמ"ר, השתתפו במבצע 6 מיליון סוקרים שפקדו 400 מיליון בתי אב. ההערכה היא שבסין מתגוררים כמיליארד וחצי בני אדם, מתוכם 200 מיליון מהגרי עבודה החיים במדינה, ולא נכללו במפקד הקודם שנערך בשנת 2000. רק מחצית התושבים דוברים את השפה המנדרינית (Guānhuà), והיתר דוברים כ 200 ניבים ושפות אחרות ומשתייכים לעשרות קבוצות אתניות.

בשנת 1979 נכנסה לתוקפה מדיניות הילד היחיד, שהיא ככל הנראה הסממן הבולט ביותר לאופן בו נתפסת אוכלוסית הרפובליקה העממית של סין. מיותר לציין, שלא כמו גרגירי האורז, אלה שיסרבו לשתף פעולה יואשמו בהפרת הסדר הציבורי ויהיו צפויים לעונש. ההזהרות הברורות כוונו בעיקר למשפחות המגדלות יותר מילד אחד, וינסו לחמוק מהמפקד. זה נשמע די פשוט להיעלם במדינה כמו סין, אבל גם די מפחיד להתעסק עם השלטונות…

הסוקרים עובדים בעיקר בשעות הערב המאוחרות, כך סיפר לי חבר המתגורר בשנגחאי, הזמן האידאלי למצוא את בני המשפחה יחד. יום למחרת הביקור הם נוהגים להופיע לביקור פתע, ולעיתים מסתפקים בתצפית על הדירה וספירתם מרחוק של האנשים הנמצאים בה. כאות תודה על השתתפותו במפקד, קיבל החבר מהסוקרים מגבת, שהיא ככל הנראה עדיין החפץ השימושי ביותר ביקום ולמטיילים בו. עכשיו רק נשאר לאסוף ולנתח את הנתונים. שיהיה בהצלחה.

תמונת האורז: drag017fly

עוד באותו נושא

2 תגובות

שלח תגובה

הוסף למטה את תגובתך, או טראקבק מאתרך. הרשם לתגובות לפוסט זה.

:

:


«
»