על מה ולמה? | כתבו לנו | הרצאות

אלכס רקובשיק

10 עובדות על סין

06.12.10 | אין תגובות | תגים:

אחד הפוסטים הנצפים והמטוקבקים בבלוג הוא: "10 דברים שחשבתם שאתם יודעים על סין". בנסיון לרכב על גל ההצלחה של הפוסט המיתולוגי, הנה פוסט המשך והפעם 10 עובדות אמיתיות  :) 

1. רשיון נהיגה בינלאומי לא תקף בסין, לכן בשביל לנהוג תצטרכו לעבור טסט מקומי. אפשרי אבל לא ממש מומלץ. אם אתם חייבים להיות ניידים, תשכירו רכב עם נהג. 

2. הונג קונג היא חלק אינטגרלי מסין משנת 1997, אבל מתנהלת כמדינה נפרדת. לדוגמה, ישראלי חייב אשרת כניסה לסין, כאשר להונג קונג ניתן להיכנס עם דרכון בלבד. מעניינת יותר העובדה שמבחינת סין, גם לטאיוון מעמד דומה, לפחות על-פי שדות התעופה בסין. התמונה הבא צולמה בשנגחאי:  

עת השתחררתי הרופאים המליצו לי ביקור חודשי בנמל התעופה

3. אין שפה סינית אחת. בעוד שהשפה הרווחת בסין היא מנדרינית, באזור גואנג'יו (דרום סין), מקאו והונג-קונג מדברים קנטונזית. מעתה אל תאמר "זה נשמע לי סינית". זה אולי נשמע לך מנדרינית.  

3A. בטוויאן אמנם מדברים מנדרינית אבל כותבים בכתב סיני מסורתי, בעוד שבסין נפוץ הכתיב המפושט, אשר נועד להתמודד עם שיעור האנאלפבתיות הגבוה אחרי המהפכה. איך מבדילים? אם כל אות מורכבת מהרבה קווים זה כנראה הכתיב המסורתי …  

5. כיכר טיינאנמן שבבייג'ין היא הכיכר הגדולה בעולם. באופן אירוני משהו, בתרגום חופשי לעברית שמה של הכיכר הוא "שער השלום השמיימי".  

6. למרות גודלה העצום של סין יש בה רק רצועת זמן אחת. בין צידה המזרחי של סין למערבה מפרידות בפועל 3.5 שעות.  

7. בבניינים רבים בסין לא תמצאו את הקומה הרביעית מכיוון שהספרה 4 (sì) נשמעת כמו המילה מוות (sǐ). על המעליות בסין כבר כתבתי בעבר.  

8. משחק הפינג פונג אמנם הומצא באנגליה, אך טובי השחקנים בעולם ממוצא סיני. מצד שני, בסין שיחקו עם כדור באמצעות הרגל כבר לפני אלפי שנים. עדיין מרבית האנשים שאני מכיר יעדיפו לראות את צ'לסי משחקת מול מצ'סטר יונייטד.     

שניים סינים עם כדור עגול - Taju 蹋鞠

9. חשבתם שכהן זה שם נפוץ? Wang, Li, ו- Zhang הם שמות המשפחה הנפוצים בסין. יותר מ- 90 מיליון איש נושאים את כל אחד מהם.      

10. הוצאה להורג בסין היא עונש די פופולרי. בכל שנה מוצאים להורג בסין יותר אנשים מאשר בשאר מדינות העולם גם יחד. ברשימת הפשעים העלולים להוביל אדם אל הגרדום נמצא הפשע הנתעב של הריגת דב פנדה. אם דרסתם בטעות דב פנדה אל תסמכו על הסנגוריה הציבורית. עוד סיבה לשכור רכב עם נהג…

עוד באותו נושא

שלח תגובה

הוסף למטה את תגובתך, או טראקבק מאתרך. הרשם לתגובות לפוסט זה.

:

:


«
»