על מה ולמה? | כתבו לנו | הרצאות

אורחים

אחד שלא מבין מסביר לאחד שלא יודע

15.12.10 | תגובה אחת | תגים: , , ,

פוסט אורח של מוטי שפירא, מהנדס אלקטרוניקה, בעל תואר שני בהנדסת איכות ואמינות וכן תואר שני במנהל עסקים. עוסק בתחום ניהול האיכות והתפעול כ 20 שנה. אפשר למצוא אותו כאן.

חדר ישיבות אפוף עשן. שולחן גדול במרכז, את הקירות מעטרים ארונות תצוגה מלאים מוצרים והסמכות ISO לרוב. על מסך גדול מוקרנת מצגת ואיש איכות מערבי, שזו לו הפגישה הראשונה בסין, מציג את הדו"ח הקשה ומלין על סדרת תקלות שנתגלו ברצפת הייצור. מצידו השני של השולחן יושבים מנהל הפרוייקט ומנהל האיכות הסינים. ככל שהמצגת מתקדמת שוטפים את החדר עוד ועוד עובדים סינים. הם יושבים מאחורי המנהלים, בשורה של כיסאות הצמודים לקיר. ככל שהחדר מתמלא, רמת האנגלית הממוצעת שבו יורדת פלאים, וככל שרמת האנגלית יורדת עוצמת הטונים עולה. הדיון קולני, מתנהל בסינית ואיש האיכות הטירון כמו מרגיש את עצמו לא שייך לדיון אותו יזם, ולא מבין למה השאלה הקצרה מייצרת דיון ארוך כל כך.

התופעה הזו מוכרת לכל מי שמנוסה בעבודה בסין, ואינה נחלת תחום האיכות בלבד. כדי להצליח בעבודה בסין יש להבין את שורשי התופעה:
1. סינית, בניגוד לאנגלית, היא שפה תיאורית, בה כל אות מייצגת מילה ולא הברה. שמות עצם חדשים בסינית הם לרוב רצף של מילים המתארות את האובייקט. לדוגמה, מחשב בתרגום חופשי הוא חשמל-מח (diànnǎo) ושיחת טלפון (dǎ diànhuà) היא להרביץ-דיבור-חשמל. בדיון טכני מעמיק נדרשות לפעמים כמויות אדירות של מילים בסינית כדי להגיע לתשובה סבירה באנגלית.
2. בחברות סיניות רבות העובדים לא מדברים אנגלית כלל והתקשורת עם לקוח מערבי קשה. לכן חברות סיניות מחזיקות עובדים דוברי אנגלית שהם לעיתים צינור התקשורת היחיד. על נושא זה יובל כתב בעבר.

הבעיה מתחילה כאשר הצינור דובר האנגלית לא מכיר כלל את הנושא המקצועי הרלבנטי, להלן "אחד שלא מבין". הבעיה מחריפה כאשר הגורם המקצועי הרלבנטי, שאינו מבין אנגלית, אינו ברמה מקצועית מספקת כלומר אינו יכול לתת תשובות אפילו בסינית, להלן "אחד שלא יודע". דו שיח של חרשים, בין הלא-מבין ללא-יודע מתפתח במהרה להתקהלות קולנית הכוללת צעקות רמות בסינית. עוד ועוד עובדים זורמים לאיזור כדי "לעזור" לשני המסכנים. והלקוח – הוא מנסה להבין מה לעזאזל קורה כאן.

הפתרון? לגייס עובדים סינים מקומיים, מקצועיים ודוברי אנגלית.
והטירון? הוא כמעט ופספס את הטיסה חזרה לארץ בהמתנה לשווא לתשובות מספקות.

איך מגייסים עובדים סינים? שווה סיפור נפרד.

עוד באותו נושא

תגובה אחת

שלח תגובה

הוסף למטה את תגובתך, או טראקבק מאתרך. הרשם לתגובות לפוסט זה.

:

:


«
»