על מה ולמה? | כתבו לנו | הרצאות

יובל חופשי

יש גואן-שי, יש חברים

26.01.11 | תגובה אחת | תגים: , ,

לפני מספר שנים נסעתי למפעל ב Xiamen. בתום יום פגישות מתיש במיוחד, מצגות, סיורים ברצפות הייצור וארוחת ערב רוויית בייג'ו, הציע המארח שנלך לשיר. מכיוון שה"גואן-שי" הוא חלק מהותי מהתרבות העסקית בסין אין לסרב להצעה כזו, גם אם אתם זייפנים חובבים רדופי פחד קהל. איזה מזל שאני אוהב לשיר.  מועדוני הקריוקי נראים לי תמיד אותו הדבר. העיצוב, המארחות, משחקי הקוביות, מערכת הקריוקי ומבחר השירים. תמיד יש שם את Hotel California, Sailing, My Way ושלל להיטים אמריקאים חבוטים. שתינו, שרנו ורקדנו בפעם המליון לצלילי We Are the World. השירים הסינים לרוב נשמעים לי כמו רצף אחד ארוך, שלא לומר אינסופי, של קיטש. הפעם שיר אחד נצרב בזכרוני ולא יכולתי להפסיק לזמזם אותו. הזמזום המשיך גם כשחזרתי לארץ, ולשמחתי הצלחתי לשים את ידי על השיר. החלטתי להעלות את ה"גואן שי" הילוך.

והנה אני שוב במועדון קריוקי, הפעם  ב Shenzhen. ביקשתי מהמארחת את השיר אשר זמזם בראשי במשך שבועיים. 15 סינים עצרו את השיחות הקולחות, את משחקי הקוביה ואת שתיית הוויסקי המהול. סיגריות הוצתו ומבטים חשדניים ננעצו בי עת עליתי לשיר לצלילי שיר סיני. כשהתברר להם שאני שר את השיר הסיני הפופולרי בעברית לא נשאר אף לא אדם אחד אדיש במתחם. המארחים, המארחות ועד אחרון עובדי הנקיון עמדו מחוייכים והריעו בקול. לא עברה דקה וכולם היו איתי על הרחבה, מחובקים ושרים בקול גדול. זה היה ערב בלתי נשכח ממנו צמחה חברות מדהימה. השיר, אגב, הוא Peng You – "חברים" בעברית.

רוצים להפוך ערב קריוקי סטנדרטי לאירוע בלתי נשכח? תחשבו קצת מחוץ לקופסה, אבל זכרו: אל תקחו את זה רחוק מדי – עסקאות רבות בסין לא הגיעו לכדי מימוש עקב יצירתיות יתר…

אז לפני שאתם מגיעים לקריוקי בפעם הבאה תעשו מאמץ ולימדו את השיר. עוד לא נתקלתי במועדון קריוקי שאין בו את Peng You במערכת. אתם עוד תגידו לי תודה. כשירות לציבור לטובת הקוראים שסינית לא זורמת בעורקיהם, הנה התרגום שלי. הוא מן הסתם לא מדוייק לגמרי, אך שומר על רוח השיר המקורי. אז לחצו על ה Play ושירו בקול גדול:

חברים (Peng You)
תרגום חופשי: יובל חופשי

כל כך הרבה שנים לבד
הגשמים פסקו, גם הברד
היו דמעות, רגעי משבר
את הכל אני זוכר

אם אהבת אז תדע
יש גם בדידות, יש גם פרידה
יש חלום ויש אותך
בליבי…

עד הסוף אותך אוהב
בוא נהנה מהעכשיו
רק צריך לנסות
תמלאו את הכוסות

אין בדידות עם חברים
חברי אמת הרי יודעים
גם אם דרכינו נפרדות
חברים נמשיך להיות

עוד באותו נושא

תגובה אחת

שלח תגובה

הוסף למטה את תגובתך, או טראקבק מאתרך. הרשם לתגובות לפוסט זה.

:

:


«
»