על מה ולמה? | כתבו לנו | הרצאות

רון טובי 碧龙

חג אביב שמח

31.01.11 | אין תגובות | תגים: ,

ביום רביעי הקרוב,  ה 2 לפברואר, תסתיים בסין שנת הטיגריס ותחל שנת הארנב. ראש השנה הסיני, הידוע גם כחג האביב הוא המועד החשוב ביותר בלוח השנה הסיני.

עוד מימי קדם ועד היום נהוג שבחג זה כל בני המשפחה מתכנסים יחד. ההגירה ההמונית לערים הגדולות הופכת את החזרה הביתה לאתגר לא פשוט עבור הרשויות השונות. אתם יכולים רק לדמיין את הבלאגן הכרוך בשינוע כמות אדירה של אנשים לאורכה ורוחבה של סין. כל מהדורת חדשות תפתח בעידכונים לגבי היעדים החמים לטיול, מעקב אחר קניית הכרטיסים, דיווחים מהנהלת הרכבת, האוטובוסים וחברות התעופה השונות. במפעלים הגדולים וליד האוניברסטאות ישתרכו תורי ענק סביב תאי מכירת הכרטיסים ורבים יעמדו במשך חצי יום, רק  על מנת להשיג את הכרטיס המיוחל הביתה.

עקב נסיעת העובדים ההמונית, מרבית המפעלים ייסגרו לתקופה של שבוע או יותר, ובמפעל בו עבדתי, זה התחיל בערך כשבועיים לפני החג.  המחלקות השונות החלו להתרוקן, ובכל יום מאות עד אלפי עובדים גררו אחריהם מזוודות ועזבו את המפעל. עשרות אוטובים המתינו מחוץ לשערי המפעל ופיזרו את האנשים ברחבי המדינה. הפעילות בקווי הייצור ירדה למשמרת אחת ביום, עד שלבסוף נשארו מאחור רק המאבטחים ומספר עובדים חסרי מזל שנאלצו להשאר כדי לסגור הזמנות דחופות.

כולם נוסעים חזרה הביתה לחיק המשפחה, אבל מה הם עושים שם?

החגיגה המסורתית כוללת ערב ארוך של אוכל טוב, אלכוהול, משחקי מה-ג'ונג וקלפים , קריוקי משפחתי וצפיה במשדר המרכזי לכבוד החג. בחצות יוצאים לרחוב עם כל דיירי השכונה ומדליקים נפצים וזיקוקי הדינור כדי לגרש את השדים הרעים. אם זה נשמע לכם קצת מוזר, נסו להסביר לסיני למה סיבוב תרנגולת מעל הראש תורם לכפרות. למחרת היום נהוג לבקר את המשפחה המורחבת ולתת מעטפות אדומות בהן דמי כיס לילדי המשפחה. לפעמים זה יתרון שיש ילד אחד במשפחה…

שארית החג מוקדשת לרוב לטיולים. מאחר שבצפון  סין קר מאוד בחודש פברואר רבים מטיילים לדרום. בשל העומס הרב לא הייתי ממליץ לטוס לסין בתקופה זו, אבל אם כבר הגעתם יש מספר דברים שכדאי לדעת. לפני הכל תדאגו להזמין מקומות לינה וטיסות מראש.  בהונג-קונג, מקאו וחינאן המחירים מאמירים ומכפילים את עצמם בערב החג ובימים שלאחריו, והתפוסה מלאה. מקאו והונג-קונג הם היעדים האטרקטיבים ביותר לתיירים. שם תוכלו להנות מקרנבל החג ומופעי רחוב, לראות מקדשים בשיא פעילותם, לצפות בריקודי דרקונים, לקנות בשווקים ובקניונים בהנחות ענק, ולצלם את הופעת הזיקוקין המרכזית. על מנת להנות מחלק מהאטרקציות יש לקנות כרטיסים מראש ולהצטופף עם אלפי האנשים ברחוב. פרטים אפשר למצוא באתרי לשכות התיירות של מקאו או הונג-קונג. החג ייסתיים בחג הפנסים האדומים. בערים ובכפרים יוקמו במות בידור ופנסים סינים מסורתיים ומיוחדים יתלו ברחובות.

זה הזמן לשלוח לספקים והשותפים העסקיים בסין ברכת שנה טובה. עם כל השמחה שמסביב שימו לב שלכל חג יש מוצאי חג, וגם לראש השנה הסיני צד אפל. החג הוא סימן להתחלות חדשות, ומכיוון שהבונוסים השנתיים מחולקים לעובדים טרם הנסיעה הביתה רבים מהם לא חוזרים לעבודה. כדי לסבר את האוזן במפעל בו עבדתי כעשרה אחוזים מכח העבודה נעלמו כמו בלעה אותם האדמה. מוצאי החג הוא זמן טוב לבקרת נזקים – מי נשאר ומי לא גר כאן יותר, וכדאי לקפוץ לביקור כשבועיים שלושה אחרי החג, כי אין כמו מראה עיניים…

שתהיה שנת ארנב טובה: 兔年快

עוד באותו נושא

שלח תגובה

הוסף למטה את תגובתך, או טראקבק מאתרך. הרשם לתגובות לפוסט זה.

:

:


«
»