על מה ולמה? | כתבו לנו | הרצאות

אלכס רקובשיק

כאן מזייפים בכיף

07.02.11 | אין תגובות | תגים: ,

ב 2008 נפגשתי לראשונה עם ג'ימי, מנהל מוצר בחברה סינית שעוסקת בפיתוח טלפונים חכמים. בחור נחמד שגדל בקליפורני להורים סינים שלאחרונה עשו “עלייה” בחזרה לשנגחאי. בניגוד למקובל, החברה בה הוא עבד הדיפה ריחות נעימים של חדשנות ועוררה בי עניין רב. לחברה היה צוות R&D גדול שבין היתר פיתח מוצר ייחודי מבוסס אנדרואיד. תוך כדי הפגישה ג'ימי הציג מוצרים עתידיים נוספים. ב 2008 זה היה מחזה מרשים בנוף הסיני.

יותר מכל ג'ימי התגאה באותו מכשיר אנדרואידי חדשני שפותח בחברה ונחשב לפרוייקט הדגל שלה. החברה אף ניסתה לעניין את מוטורולה לקחת חלק במיזם, כך הוא סיפר, אך שיתוף הפעולה לא יצא לפועל. "זה כנראה בגלל המשבר הכלכלי", אמרתי, "מה גם שסטטיסטית מיזמים משותפים זה לא דבר פשוט". הוא חייך והראה לי על צג המחשב שלו אתר מכירות סיני, בו מוכרים את אותו המכשיר שכרגע החזקתי ביד. היה הבדל מינורי – הלוגו על המכשיר היה … כן, כן, של מוטורולה.

ג'ימי הסביר עד כמה הם בנו על המוצר, ואיך מוטורולה בלי בושה זייפו את המכשיר אחד לאחד. הוא היה מאוד אמוציונאלי, לכן פסלתי כל תסריט שונה, שלא לומר הפוך. תסכימו איתי שזה סיפור קצת מוזר, תאגיד אמריקאי שמזייף מוצר סיני בלי בושה. לא כל יום רואים סיני המתרגז על הפרת קניין רוחני. ניסיתי להרגיע, "העובדה שזייפו את המוצר זו אינדיקציה לאיכות ולרמה הטכנולוגית של החברה". הוא רק נד בראשו מצד לצד והפגין כעס על הקלות הבלתי נסבלת שבה זייפו את היצירה הטכנולוגית.

לגמרי במקרה, בלילה שלפני הפגישה שלי עם ג'ימי, בנסיונות שווא להירדם, בהיתי באחד מערוצי הקניות הסינים. כמו בכל העולם, גם בסין מציע הערוץ ערבוביה של מוצרים נחותים ולא שימושיים הניתנים בהנחה משמעותית לכאורה. המלאי, אגב, מוגבל אז כדאי להזדרז. "מוצר היום" היה iPhone, שהוצג על ידי שני מגישים מפוקפקים. אמנם הממשק הגרפי והעיצוב דומים למוצר של אפל, אבל תג המחיר הנמוך והלוגו הלא מוכר בצידו האחורי של המכשיר הדליקו אצלי נורה אדומה. הייתי כל כך מופתע מהזיוף החצוף שצילמתי את המוצר הישר מהטלויזיה, במטרה להראות אותו לחבריי כשאחזור הביתה.

"תראה ג'ימי", ניסיתי לנחם, "אתם בחברה טובה. גם את אפל מזייפים" והראתי לו את התמונה.
"זה? זה מוצר שלנו!" אמר ג'ימי בגאווה…

עוד באותו נושא

שלח תגובה

הוסף למטה את תגובתך, או טראקבק מאתרך. הרשם לתגובות לפוסט זה.

:

:


«
»