על מה ולמה? | כתבו לנו | הרצאות

שרון גריינר

הרעש שאחרי הסערה

10.04.11 | אין תגובות | תגים: ,

כשחושבים על רעידת האדמה והצונאמי האדיר שפקד את יפן לאחרונה קשה שלא לחשוב על ההרס ברחובות, הצפיפות במקלטים, הבתים ההרוסים והסבל האנושי הגדול.

מעבר להשלכות הרבות של האסון, המתוארות בהרחבה בתקשורת, צפוי להגיע צונאמי עסקי אשר ישטוף את תעשיית הייצור בכלל, ובסין בפרט. יפן היא מדינה מתועשת ועתירת טכנולוגיה, ורבים מחומרי הגלם המשמשים את התעשיות השונות מיובאים מיפן. לרוב אלה חומרי גלם יקרים, המשלבים טכנולוגיה ופטנטים, אשר ניתן לרכוש אותם ממספר מוגבל של ספקים. כדי לסבר את האוזן, ב iPad2 הנחשק יש חמישה רכיבים מרכזיים אשר מיוצרים ביפן, והאינטרנט מלא ספקולציות האם אפל תצליח לעמוד בביקושים.

הפסקת הייצור הסדיר עלולה לגרום לכם נזק בטווח המיידי. אם אתם עובדים בחברה שמפתחת ומייצרת מוצרים, בדגש על מוצרי אלקטרוניקה, אז מומלץ להצטייד בגלגל הצלה, כובע ים ושנורקל כי הצונאמי בדרך אליכם…

בעוד גלגל ההצלה יכול להיות מלאים של רכיבים שהצטברו במחסנים הרי שהשנורקל, ללא ספק, חייב להיות הג'ובר. ג'ובר הוא גורם אשר סוחר ברכיבים ותמיד בדרך פלא יש לו מלאים של רכיבים שלא ניתן להשיג בשום מקום וזמני אספקה שנעים בין מספר ימים/שבועות למספר שעות בודדות.

"איך זה שלג'ובר יש ולכולם אין?" אתם בוודאי שואלים. רובם מתהדרים בקשרים טובים עם חברות ויצרנים, אך כדאי להיות מודעים לכמה סכנות שאורבות לכם במרוץ אחרי חומרי הגלם.

יש ג'וברים האוגרים מלאים של רכיבים, כמו היו הנמלה החרוצה שאוגרת אוכל לימי החורף הקשים. מכיוון שבעולם הייצור ה"חורף" מגיע בזמנים לא מוגדרים, קיים סיכוי סביר שהרכיבים ישבו על המדף זמן ארוך בתנאים מפוקפקים. יש גם הסוחרים ברכיבים מזויפים, שלא לומר כאלה "שנפלו ממשאית". אל תרימו גבה – זו תופעה מוכרת בצד הזה של העולם.

בזמן כתיבת שורות אלו חברות עושות מאמצים עילאיים למצוא את השנורקל שייתן להם אוויר. ברוכים הבאים לאולימפיאדת הרכיבים של 2011 ובמרכז התחרות "לאיזה ג'ובר יש יותר גדול…".

המלצתי היא לא להאמין לאף אחד, ולא לחסוך בתקציבי האיכות בעונה זו. בידקו היטב את הרכיבים בזמן הגעתם למחסן, לא על ידי הג'ובר, לא על ידי ספק סיני, לא על ידי שותף מקומי. אלא אתם בכובדכם… בהצלחה לכולנו!

עוד באותו נושא

שלח תגובה

הוסף למטה את תגובתך, או טראקבק מאתרך. הרשם לתגובות לפוסט זה.

:

:


«
»