על מה ולמה? | כתבו לנו | הרצאות

אלכס רקובשיק

סדר עולמי

25.04.11 | אין תגובות | תגים: ,

השבוע חגגנו את אחד החגים החשובים שלנו. במהלך הסדר לרגע דמיינתי מה היו חושבים הקולגות הסינים שלי במידה והיו ישובים לצידי. הם לבטח היו מופתעים עד מופתעים מאוד מהמנהגים שלנו. האנשים רצים ברחובות עם כלי מטבח לעבר חביות ברזל בוערות, ילדים גונבים חתיכת פתית מוזרה ולאחר מכן סוחטים את ההורים בניסיון להחליפה במתנה שווה. כולם מחכים לאליהו, אבל הוא אף פעם לא בא… ומאכל בצורת דג העשוי מדג , אך לא בטעם של דג ובתוספת משהו שמזכיר וואסבי רק בצבע אדום. הדינמיקה הקבוצתית בליל הסדר מורכבת גם כן. הסועדים אוחזים בספרים שונים ובכל כמה דקות שואלים 'באיזה עמוד עכשיו?', טענות קשות מופנות לעבר עורך האירוע על מהירות קריאתו ולחץ כבד מופעל להתחיל בארוחה בעוד האוכל מתקרר אל מול העיניים. ולקינוח פקקי תנועה ענקיים באמצע הלילה. תסכימו איתי, טיפה'לה מוזר.

כשבועיים לפני כן בסין, חגגו את Qingming Festival, הידוע גם בשם "ניקוי קברים". מטרת החג היא חלוקת כבוד לקרובים שהלכו לעולם הבא על ידי ביקור במקום קבורתם וטיפוח המקום. למטיילים בכפרי המזרח הרחוק במהלך החג מובטחים מראות שונים ומשונים: בתי קברות מלאים באנשים חיים אשר אוכלים ואף רוקדים מסביב לקברים. כנראה שלא סתם קוראים לזה פסטיבל. בכל איזור ומדינה המנהגים שונים, אבל יש משהו אחד שמשותף לכולם – שריפת שטרות כסף. אל דאגה, לא מדובר בהתנגות צרכנית לא נבונה, בסך הכל שורפים כסף מנייר, מעין שטרות מונופול.

הפעולה מסמלת העברת כסף בין החיים לבין קרוביהם הנמצאים בעולם ההוא. חלק טוענים שהכסף נועד לרכישת מוצרים ומתנות, אך אמונה רווחת נוספת היא שהמתים זקוקים לכסף כדי לתת שוחד למלאך המוות Yama, שתפקידו לחלץ את הנפטרים מהעונש החמור במהלך משפטם.

השנה חלק מהחוגגים לקחו את הנושא צעד אחד קדימה. גיליתי את זה בכתבה של engadget על מחסור ב iPad2. קראתי ברפרוף ולא הבנתי מה כל כך מיוחד, הרי הדפיציט הוא כלל עולמי. רק שניה, בעצם בכתבה הופיע iPad2 Replica. טוב, גם זה לא מפתיע ולא נראה לי שמישהו התהפך בקבר בגלל זה. הרי במזרח יש זיוף לכל מוצר, בטח לגאדג'טים הנחשקים של אפל. אחרי כמה שניות נפל לי האסימון, המחסור הוא לא פחות ולא יותר בהעתק של המוצר מנייר. כנראה בעקבות עודף ביקוש מהעולם שכולו טוב.

מעניין אם גם "שם" יש גישה ל apple store  "כאן" :-)

לסיום:

  • במהלך חג זה ב 1976 התרחשו אירועי כיכר טיאנמן, בעקבות מותו של גיו אן-לאי, אבל זה סיפור אחר
  • אסור בשום פנים ואופן, אפילו לא בצחוק לתת את השטרות הללו לאנשים חיים
  • במהלך החג אסור לשרוף כסף אמיתי, מכוון הסינים מאמינים שזה מביא מזל רע

עוד באותו נושא

שלח תגובה

הוסף למטה את תגובתך, או טראקבק מאתרך. הרשם לתגובות לפוסט זה.

:

:


«
»