על מה ולמה? | כתבו לנו | הרצאות

רון טובי 碧龙

יום בבייג'ינג

19.10.11 | 2 תגובות | תגים: , ,

בייג'ינג (北京) - פירוש בייג'ינג: "צפון" ו "בירה". העיר הוכרזה כבירת סין בזמן הכיבוש המונגולי בסוף המאה ה 13, כאשר את רוב פיתוחה הארכיטקטוני מייחסים לשושלת מינג. למרות גודלה העצום העיר בנויה במעגלים ולכן קל מאוד להסתדר בה. תחבורה ציבורית נוחה הכוללת רכבת תחתית, אוטובוסים ומוניות. כיום גרים בעיר למעלה מ 18 מיליון בני אדם, לכן תחבורה ציבורית צפופה והכבישים פקוקים. יש כאלו שאוהבים את בייג'ינג ויש אחרים ששונאים. אבל אין כאלו שנשארים אדישים כלפיה. זו היא עיר מרתקת, תוססת עם שילוב מרתק של עבר והווה. אני גרתי בעיר הזו למעלה משנה ובכל יום גילתי אזורים ותופעות מענינות אחרות. במידה ויש לכם כמה שעות ספורות אני ממליץ בחום על המקומות הבאים.

זו היא שעת בוקר מוקדמת. קרני השמש החמימות מתחילות להפציע ולעשות דרכן מבעד לעננים. צלילי אקורדיון וכלי נשיפה מלווים את קולות השירה הללו מסתלסלים מעלה מעלה ומגיעים עד לנקודת התצפית הגבוהה בה אני נמצא. האווירה רגועה, ספק קסומה, השמש שולחת עוד קרניים המגלות את צפונות העיר הפרושה תחתנו. המראה מרשים, העיר האסורה כולה על הארכיטקטורה היחודית שלה נפתחת לפניי.

העיר האסורה (故宫) - היוותה את המרכז הפוליטי של סין הקיסרית בשושלות האחרונות. העיר האסורה כשמה כן היא. עד לסוף המאה ה 19 הייתה העיר אסורה לכניסת זרים או נתינים סינים שלא עבדו בחצר הקיסר. העיר בנויה בסגנון ייחודי של חדרים וחצרות. לאתר הזה צריך להקדיש לא מעט זמן על מנת ולבקר ולגלות פינות נוספות שלו. חייב לציין שהדעות על האתר חלוקות, יש הטוענים שראית חלק אחד ראית הכל ומנגד מבקרים רבים אומרים שאפילו מספר ימים לא מספיק על מנת לגלות את כל צפונותיו. לטעמי, האמת נמצאת אי שם באמצע. אחרי הכל יש שם 9999 חדרים!

עורב נחלים כחול כנפיים נוחת ומתיישב על הספסל שלידי שומר מרחק. אני ניתק ממראות העיר האסורה ומביט בו. העורב נירתע, הוא צועק עליי, פורש את כנפי ועף. אני עוקב אחריו במעופו האצילי מגלה עוד ועוד נדבכים של העיר.

כיכר טיאן אן מן (天安门广场) – הכיכר הגדולה בעולם 440 דונם. משטח שטוח של מרצפות מרצפות. הכיכר וסביבותיה מהווים את המרכז הפוליטי של סין. בתוך הכיכר ניתן לראות את המאוזוליאום של מאו ובתוכו גופתו החנוטה. שימו לב, אסור לצלם או להכנס עם תיקים. מעניין לראות את מעמדו המיוחד של מאו – כמו סוג של אל בעקבות התרבות האיקונין שהתפתחה סביבו. בנוסף למאוזוליאום ניתן לראות את טכס החלפת המשמרות. על מנת ולראות זאת מקרוב תצטרכו להצטופף ולהדחק ביחד עם עוד כמה מאות סינים. כמו כן בכיכר ניתן לראות את שרידי שערי הכניסה לעיר האסורה והאנדרטה ללוחמים. לצידה של הכיכר ניתן למצוא את הפרלמנט הסיני, המוזיאון הלאומי של סין, העיר הקיסרית האסורה ולידה שכונת המגורים של העילית הפוליטית הסינית אשר זכתה לכינוי "העיר האסורה החדשה".

עורב הנחלים ממשיך לעוף, אני מביט בו כיצד הוא עף מעל לסימטאות הקטנות והשכונות המיוחדות של העיר. הוא חוצה את מדבר המרצפות הגדול וממשיך הלאה אל הרחוב המשוחזר והשוק שלידו.

אם אין לכם זמן תוכלו לעקוף את העיר האסורה ברגל, בריקשת אופניים או מונית ובדרך לטייל בסימטאות "חוטונג" (胡同) המיוחדות. אחרי שחציתם את הכיכר אתם תגיעו למדרחוב המשוחזר בסגנון הבניה של השושלת צין האחרונה. לידו שוק דה-צאלן (大栅栏大上), שרידי תחנת הרכבת הישנה ועוד.

העורב לא שקט, הוא מחפש, תר פונה לימין ולשמאל. לפתע הוא מוצא אותה את בת לוויתו העורבת. תנועת הרוכלים מפחידה אותם, הם שוב פורשים את כנפם, זנבם הארוך מכוון אותם לביתם השקט בפארק הגדול.

מקדש השמים (天坛公园) – פארק ענק שנבנה ב 1420 בזמן שושלת מינג. האתר נבנה כמקום פולחן בו זבחו הקיסרים הסינים לאל. הפארק מחולק לאזור הצפוני המסמל את השמים והאזור הדרומי המסמל את הארץ. האתר כולו נבנה ומלא בסמלים פולחנים מענינים הקשורים לתרבות הסינית. ממליץ לא לוותר על קיר ההד, קיר 9 הדרקונים ועל המזבח לירח בו ניתן לעמוד על האבנים ולשמוע את הלחישה שלך שבאה ממעמקי האדמה. בנוסף, הפארק מלא בפעילות טאי-צ'י, ריקודים, משחקי כדור נוצה, שירים ועוד. וכן, יש בו עצים וציפורים רבות.

העורב כבר מצא את אהובתו ושב לביתו. גם אני צריך להתחיל ולחזור, אני מתרומם מהספסל עושה סיבוב תצפית אחרון מנקודת התצפית של גבעת הפחם.

גבעת הפחם (景山公园) – גן שמצא מאחורי העיר האסורה. למעשה הגבעה הזו נבנתה מאדמות שהוצאו מתעלות החפיר שנחפרו סביב לעיר האסורה. עליה קלה תביא אותכם לפסגה. ביום טוב ללא זיהום או ערפל תוכלו לארוך תצפית של 360 מעלות על חלקים נרחבים מבייג'ינג. אולי תוכלו להרגיש מה חש הקיסר האחרון של שושלת מינג (Chongzhen 崇祯) שהתאבד במקום כאשר צפה בעירו הנכבשת. בסופי השבוע תושבים מקומיים רבים מגיעים לגן. מדברים, שרים, מספרים סיפורים על העבר, רוקדים, עושים ספורט ועוד. מבוגרים רבים מתאמנים בכתיבה בעזרת מברשות מים, תמיד תוכלו לכתוב להם בעברית בחזרה ולזכות בתגובות נלהבות.

בפוסטים הבאים אפרט לגבי אתרים אחרים מעניינים בבייג'ינג ובערים נוספות בסין.

עוד באותו נושא

2 תגובות

שלח תגובה

הוסף למטה את תגובתך, או טראקבק מאתרך. הרשם לתגובות לפוסט זה.

:

:


«
»