על מה ולמה? | כתבו לנו | הרצאות

אלכס רקובשיק

88

14.11.11 | 2 תגובות | תגים: ,

יום אחד התכתבתי עם אחד המהנדסים הסינים שלנו. שנינו היינו באמצע של יום עבודה עמוס. אני במשרד בישראל והוא התרוצץ במפעל. כתוצאה מכך הצ'ט שלנו היה עם הפוגות רבות בין משפט למשפט. שאלתי לא מעט שאלות והוא כתב לי תשובות ברגע שהיה יכול. בעבודה עם מפעלים בסין כאשר לשני הצדדים האנגלית היא לא שפת האם, היכולת לשאול שאלה קצרה וברורה היא מיומנות הכרחית. לתת תשובה לקונית וחד משמעית זה כבר אומנות.

בתשובתו האחרונה הופיעה מספר מסתורי: 88. את רוח הדברים הבנתי, אך הקולגה שלי כבר היה אוף-ליין ולכן לא יכולתי לשאול אותו מה מסתתר מאחורי המספר. מצד שני אולי טוב שכך, העדפתי לחפש בגוגל ולא לשאול שאלה אלמנטארית. זה לא שאצלנו לא מקובל לשאול. מקובל אפילו הכרחי, אבל קודם נהוג להשקיע מאמץ בסיסי בחיפוש עצמאי. רובנו מצ'טטים ושולחים מסרונים על בסיס יומי וגם משרבבים קיצורים:

OMG (Oh My God), LOL (Laughing Out Loud), BTW (By The Way), BRB (Be Right Back), WTF (What The Heck) …

יש גם קיצורים שהם שילוב של אותיות ומספרים:

gr8 (great), 4ever (forever), 10x (thanks), u2 (you too), c u l8r (see you later) …

אך עד כה, לעולם לא נתקלתי בקיצור שהוא מורכב רק ממספרים. זה משהו חיובי? אולי שלישי? בחיפוש ראשוני של "88" גוגל סיפק את התשובות הבאות:

טוב, זה לא 88FM. זה גם לא הקשיש המסכן ובטח לא הערך האחרון שקיבלתי מהמילון האורבאני. רק רגע, נזכרתי ש- 8 בעצם מספר מזל אצל הסינים, מכוון שהוא דומה בצליל ל- הצלחה. אבל זה לא התאים לקונטקסט. חיפוש מחודד יותר פתר את התעלומה. 8 בסינית זה: bā. כלומר 88 זה bābā. בקיצור בסך הכול כתבו לי byebye. לחצתי על עוד כמה לינקים כדי לבדוק איזה קיצורים נוספים קיימים בז'רגון של הקולגות הסינים שלי. הסתבר לי שיש שפת צ'ט שלמה שמבוססת אך ורק על מספרים. הנה כמה דוגמאות:

Good night 晚安 58
I am sorry 我抱歉 587
Meet at the same old place and don't leave until we meet 老地方不見不散 6785753

BTW שימו לב לקריקטורת 88 שהופיע לאחר שגוגל הודיעו על עזיבת השוק החיפוש הסיני ב- 2010:

עוד באותו נושא

2 תגובות

שלח תגובה

הוסף למטה את תגובתך, או טראקבק מאתרך. הרשם לתגובות לפוסט זה.

:

:


«
»