על מה ולמה? | כתבו לנו | הרצאות

אלכס רקובשיק

כלבם של בני בסקרוויל

11.12.11 | תגובה אחת | תגים: ,

בפוסטים קודמים הזכרנו את המשמעות הרבה של המספרים בחיי היומיום של הסינים. תזכורת קטנה: 4 הוא מספר מוקצה, מכוון שצלילו מזכיר את המילה מוות. לעומת זאת 8 נחשב למספר מזל. הנה עוד דוגמא לאובססיה שיש במדינת המרכז (סין) סביב המספרים:

בהונג קונג רבים האמינו שימים המכילים ספרה 4 (4, 14 ו- 24) הם ימים "רעים". לטענתם יש יותר מקרי מוות כתוצאה מהתקפי לב מאשר בימים ה"רגילים". בעקבות הבהלה נערך מחקר מדעי בארה"ב. האוכלוסייה שנבדקה הייתה מהגרים מיפאן וסין. למרבה הפלא המחקר גילה שקיים קשר. בתקופה של 15 שנים, ברביעי לחודש בקרב האוכלוסייה הנבדקת הייתה עלייה של 7% במקרי מוות כתוצאה מהתקף לב לעומת ימים "רגילים".

ההסבר לממצאים היה: מצוקה נפשית של האנשים בתאריכים "הרעים" בציפייה למשהו שלילי. לא פחות ולא יותר התופעה זוכה למושג מדעי וערך בויקיפדיה: "The Baskerville Effect". זאת כאות הוקרה לסופר האנגלי Sir Arthur Conan Doyle ולפרי יצירתו, הבלש הפרטי בשם שרלוק הולמס המפענח פרשיות סבוכות. באחד הספרים פודל חמוד גורם לאדון מכובד (Sir Charles Baskerville) להזדכות על הציוד מוקדם מהצפוי בשל חרדתו מהלא נודע. המוות בספר נגרם גם כן כתוצאה מהתקף לב.

לנוכח המצב האבסורדי החליט Nirmal Panesar, פרופסור מכובד מהאוניברסיטה הסינית בהונג קונג לערוך מחקר נוסף, להפריך את המסקנות מהמחקר הקודם ולשים קץ לאמונה הטפלה. הפרופסור ערך תצפית ממושכת על מניין המתים כתוצאה מהתקף לב בתאריכים ה"רעים" המכילים 4 בין השנים 1995 – 2000. בנוסף, הוא וקבוצתו למחקר ערכו בדיקה דומה על ימים ה"טובים" אשר מכילים 8 (8, 18 ו- 28). הממצאים העלו שאין קשר בין תאריכים "רעים" ל- "טובים" ולמספר התקפי לב. המחקר Is four a deadly number for the Chinese פורסם ב- "Medical Journal of Australia", בשנת 2003.

מכירים מישהו שמרגיש לא במיטבו בתאריכים ה"רעים"? אם כן, תפנו אותו לפרופסור מהמחקר: nspanesar@cuhk.edu.hk

עוד באותו נושא

תגובה אחת

שלח תגובה

הוסף למטה את תגובתך, או טראקבק מאתרך. הרשם לתגובות לפוסט זה.

:

:


«
»