על מה ולמה? | כתבו לנו | הרצאות

רון טובי 碧龙

גם מפורסם וגם דובר סינית

19.01.12 | אין תגובות | תגים: ,

לפניכם רשימה של מספר אנשים מפורסמים דוברי סינית:

1. Mark Henry Rowswell – (מוכר יותר בשמו הסיני: Dàshān) במקור מקנדה נשוי לאשה סינית ומגדל את שלושת ילדיו בבייג'ין. כוכב על בסין, מכוון שאין סיני או מערבי שלומד סינית שלא מכיר אותו. שותף בתוכניות אירוח רבות בטלויזיה, יש לו גם תוכנית משלו העוסקת בלימוד סינית. באולימפיאדת החורף האחרונה שנערכה בקנדה – צעד עם המשלחת המקומית ושימש כמנחה ראשי בטלויזיה הסינית CCTV5. מי שביקר בתערוכת האקספו בשאנגחאי יכל לראות את דמותו של הנרי על גבי מסכים המברכת לשלום את הבאים לביתן הקנדי.

2. Kevin Michael Rudd – (שמו הסיני: Lù Kèwén) שימש כראש ממשלת אוסטרליה מסוף 2007 ועד ליוני 2010. קווין רוד היה גם שר החוץ של אוסטרליה. הוא בוגר לימודי מזרח אסיה והתמחה בשפה הסינית באוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה. כמו כן, לפני כניסתו לחיים הפוליטים שימש כיועץ בכיר לענייני סין ב KPMG אוסטרליה. הסינים נטו להדגיש את עובדת היותו דובר סינית בגאווה גדולה. קווין רוד מצידו נהג לתת נאומים רבים בשפה הסינית. אחד מהנאומים:

3. Herbert Clark Hoover – היה נשיאה ה-31 של ארצות הברית. בתקופת כהונתו כנשיא פרץ השפל הגדול. את השכלתו כמהנדס מכרות רכש באוניברסיטת סטנפורד. לאחר לימודיו עבד בסין. בזמנם הפנוי הוא ואישתו למדו סינית. מאוחר יותר בבית הלבן שימשה השפה הסינית את בני הזוג לטובת שיחות פרטיות.

4. Hồ Chí Minh – ראש ממשלת ונשיאה של הרפובליקה הדמוקרטית של ויטנאם. הוא הוביל את הכוחות הויטנאמים לסילוק השלטון הצרפתי והקים את המפלגה הקומוניסטית בויטנאם. החל משנת 1976 נקראת הבירה הויטנאמית סיגון על שמו.

5. Sidney Shapiro – (שמו הסיני: Shā Bólǐ) יהודי אמרקאי, סופר ומתורגמן נולד ב 1915. סידני שאפירו נשלח ללמוד סינית מטעם הצבא האמריקאי בזמן מלחמת העולם השניה. הגיע לשאנגחאי ב 1947 ושם פגש באשתו הסינית Fengzi (פניקס). סידני תירגם מספר קלאסיקות סיניות והיה לאחד מהזרים הראשונים שזכו לאזרחות ברפובליקה העממית של סין.

6. דן דאור - ד"ר לפילוסופיה סינית. מתרגם, סופר ועורך. היה מבעלי הוצאת "חרגול". תרגם מספר ספרים סינים לעברית. כתב גם רשימות מסע (מעולות). כמו כן כתב ביקורות רבות על סרטים, ספרים ומסעדות.

7. Mark Zuckerberg – את הרשימה נסיים עם מייסד הרשת החברתית "פייסבוק". כידוע חברתו של המייסד היא אמריקנית ממוצא סיני. עם או בלי קשר מרק למד סינית בצורה מאוד אינטנסיבית (לפי פירסומים ברשת: מדי בוקר) לקראת ביקורו בשאנגחאי ב 2010. אתם תחליטו האם הלימוד האובססיבי קשור לסבתה של חברתו המתגוררת בסין ולא דוברת אנגלית או אולי בשביל מיליארד וחצי סינים, כאשר משתמשי פייסבוק הם רק חצי מיליון. לצורך השוואה בישראל מספר המשתמשים עולה על שלוש מיליון! פי שש מסין.

מכירים עוד מפורסמים דוברי סינית?

אתם מוזמנים להגיב

עוד באותו נושא

שלח תגובה

הוסף למטה את תגובתך, או טראקבק מאתרך. הרשם לתגובות לפוסט זה.

:

:


«
»